Dzwonek  Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Sposób na zabezpieczenie swoich pieniędzy przed inflacją? Rząd podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych

27.06.2022

Drukuj

Sposób na zabezpieczenie swoich pieniędzy przed inflacją? Rząd podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych

Chcą zachęcić do oszczędzania

W lipcu, jak wylicza Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wyższe o 0,75 pp. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich.
– Podnosimy również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. Chcemy zachęcić naszych klientów do długoterminowego oszczędzania z obligacjami skarbowymi.

Jak podkreśla, lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które wprowadzone zostały do stałej oferty w ubiegłym miesiącu.

– Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości – dodaje przedstawiciel resortu.

r e k l a m a

Co się zmienia?

Przede wszystkim, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP o 0,75 pp., oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie w lipcu 6,00%, a 2-letnich 6,25%. Ministerstwo Finansów podnosi ponadto oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp.

I tak, w pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,00% dla 3-latek, 6,00% dla 4-latek oraz 6,25% dla 10-latek. Tymczasem 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”, oprocentowane są odpowiednio 6,20% i 6,50% w pierwszym roku.

Jak można nabyć obligacje skarbowe?

To bardzo proste. Obligacje można kupić przez serwis obligacjeskarbowe.pl, dzwoniąc pod numer 801 310 210, bądź +48 81 535 66 55 (infolinia czynna od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 17.00 z wyjątkiem dni świątecznych) oraz w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz punktach obsługi klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Szczegóły oferty znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

kp na podst. Ministerstwo Finansów
fot. envatoelements


Polecane dla Ciebie:

article icon

Jak powstaje szwajcarski ser La Maison du Gruyere? Tajemnica tkwi w mleku

Czytaj

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii